Ewe-topia® LLC Home Training Information Trial Results Ewe-topia® LLC Media Events & Shows Hall of Fame For Armchair Herders Photo Gallery Agility Lessons

2008 Accomplishments

Pre 2000

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009 2010 2011 2012            

  

AHBA Winlock, WA  February 9 & 10, 2008
JUDGES: Claudia Weiss, Elsie Rhodes

Hearts & Flowers Arena Trial

 

High Combined Sheep (Sat. & Sun.)

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

 

 

 

SAT

 

High In Trial Sheep

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

 

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

1st Place Advanced Sheep – Arena Course

 

 

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

2nd Place Started Geese – Arena Course

 

 

 

 

SUN

 

High In Trial Sheep

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

High In Trial Poultry

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

 

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

1st Place Advanced Sheep – Arena Course (HTAD III-s Title)

 

 

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

1st Place Started Geese – Arena Course (HTAD I-ge Title)

 

AHBA Lacey, WA  March 15, 2008
JUDGE: Annette Hoffmann

St. Paddy’s Day Rally Ranch Trial

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

4th Place Advanced Sheep – Ranch Course

 

 

AHBA Winlock, WA  March 16, 2008
JUDGE: Linda Rorem

St. Paddy’s Day Rally Ranch Trial

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

3rd Place Advanced Sheep – Ranch Course

 

AHBA Gig Harbor, WA  April 19 & 20, 2008
JUDGES: Janie Nafsinger, Ron Fischer

All Breed Herding Club of Western Washington – Ranch Large Flock Trial

 

Herding Trial Champion (HTCH) Title

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

High Combined (Sat. & Sun.)

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

 

 

 

SAT

 

High In Trial

 

Annette Hoffmann & Joule (BC)

 

 

 

Annette Hoffmann & Joule (BC)

 

1st Place Advanced Sheep – Ranch Large Flock Course

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

3rd Place Advanced Sheep – Ranch Large Flock Course

Annette Hoffmann & Indi (Aussie)

 

4th Place Advanced Sheep – Ranch Large Flock Course

Elizabeth Schaab & Emrys (Bouv)

 

Qualified Advanced Sheep – Ranch Large Flock Course

Vicki Chalk & Merlin (Sheltie)

 

1st Place Started Sheep – Ranch Large Flock Course

 

 

 

 

SUN

 

High In Trial

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

 

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

1st Place Advanced Sheep – Ranch Large Flock Course (RLF III-s Title)

Elizabeth Schaab & Emrys (Bouv)

 

Qualified Advanced Sheep – Ranch Large Flock Course (RLF III-s Title)

Vicki Chalk & Merlin (Sheltie)

 

2nd Place Started Sheep – Ranch Large Flock Course

 

ASCA Arlington, WA  April 26 & 27, 2008
JUDGES: Kaye Harris, Wayne Harris

Australian Shepherd Club of Washington – April Showers Stockdog Trial

 

 

SAT-AM

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

3rd Place Advanced Ducks

 

 

 

Annette Hoffmann & Joule (BC)

 

2nd Place Open Cattle

Pete Carlson & Eragon (Aussie)

 

4th Place Started Cattle

 

 

 

 

SAT-PM

 

High In Trial

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

High Scoring Advanced

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

 

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

1st Place Advanced Ducks

 

 

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

3rd Place Open Cattle

Pete Carlson & Eragon (Aussie)

 

2nd Place Started Cattle

 

 

 

 

SUN-AM

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

4th Place Advanced Ducks

 

 

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

4th Place Open Cattle

 

 

 

 

SUN-PM

 

High Scoring Australian Shepherd

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

 

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

2nd Place Advanced Ducks

 

 

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

3rd Place Open Cattle

 AKC Battleground, WA  May 21, 2008
JUDGES: Catherine Modica, Roy Sage

Belgian Sheepdog National Specialty – Belgian Shepherd Only Trial 

 

 

AM

 

Linda Rolf & Ozzie (BSD)

 

3rd Place Advanced A Sheep

Linda Rolf & Jordan (BSD)

 

5th Place Started A Sheep

 

 

 

 

PM

 

Linda Rolf & Jordan (BSD)

 

3rd Place Started A Sheep

 

AKC Gig Harbor, WA  May 24, 25, & 26, 2008
JUDGES: Lynn Leach, Ron Fischer, Terry Workman, Nancy Ward

All Breed Herding Club of Western Washington

 

 

SAT

 

High Scoring Australian Shepherd

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

High Scoring Bearded Collie

 

Joe Kapelos & Skye (Beardie)

 

 

(Skye’s owners: Connie & Vaughn Hoffman)

High Scoring Bouvier des Flandres

 

Elizabeth Schaab & Emrys (Bouv)

High Scoring Shetland Sheepdog

 

Clare Lovett & Trace (Sheltie)

 

 

 

Connie Hoffman & Breeze (Beardie)

 

Qualified Pre-Trial Test Sheep

Mick Larson & Pepper (ACD)

 

Qualified Pre-Trial Test Sheep (PT Title)

 

 

 

Joe Kapelos & Skye (Beardie)

 

4th Place Advanced A Sheep

(owners: Connie & Vaughn Hoffman)

 

 

Annette Hoffmann & Indi (Aussie)

 

Qualified Advanced A Sheep

Elizabeth Schaab & Emrys (Bouv)

 

Qualified Advanced A Sheep

 

 

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

3rd Place Advanced A Ducks

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

4th Place Advanced A Ducks

Clare Lovett & Trace (Sheltie)

 

5th Place Advanced A Ducks

 

 

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

2nd Place Started B Ducks

 

 

 

 

SUN

 

High Scoring Belgian Tervuren

 

Karen Sheppard & Dash (Terv)

High Scoring Rottweiler

 

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

 

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

2nd Place Advanced A Sheep

Linda Rolf & Ozzie (BSD)

 

4th Place Advanced A Sheep

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

1st Place Intermediate A Sheep

 

 

 

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

2nd Place Advanced A Ducks

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

4th Place Advanced A Ducks

Karen Sheppard & Dash (Terv)

 

1st Place Intermediate A Ducks (HIAd Title)

 

 

 

 

MON

 

High Scoring Bearded Collie

 

Joe Kapelos & Skye (Beardie)

 

 

(Skye’s owners: Connie & Vaughn Hoffman)

High Scoring Belgian Sheepdog

 

Linda Rolf & Jordan (BSD)

High Scoring Rottweiler

 

Becky Giddings & Beckham (Rott)

High Scoring Shetland Sheepdog

 

Clare Lovett & Trace (Sheltie)

 

 

 

Connie & Breeze (Beardie)

 

Qualified Pre-Trial Test Sheep (PT Title)

 

 

 

Annette Hoffmann & Indi (Aussie)

 

4th Place Advanced A Sheep

Vicki Chalk & Merlin (Sheltie)

 

Qualified Advanced A Sheep

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

Qualified Advanced A Sheep

Joe Kapelos & Skye (Beardie)

 

Qualified Advanced A Sheep

(Skye’s owners: Connie & Vaughn Hoffman)

 

 

Linda Rolf & Ozzie (BSD)

 

Qualified Advanced A Sheep

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

4th Place Intermediate A Sheep

Linda Rolf & Jordan (BSD)

 

1st Place Started A Sheep (HSAs Title)

Mike McGillivray & Patty (Aussie)

 

5th Place Started A Sheep

 

 

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

2nd Place Advanced A Ducks

Clare Lovett & Trace (Sheltie)

 

4th Place Advanced A Ducks

Annette Hoffmann & Indi (Aussie)

 

5th Place Advanced A Ducks

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

Qualified Advanced A Ducks

Joe Kapelos & Skye (Beardie)

 

Qualified Advanced A Ducks (HXAd Title)

(Skye’s owners: Connie & Vaughn Hoffman)

 

 

 

AKC Pescadero, CA  May 31  & June 1, 2008
JUDGES: Debra Lehr, George "Rusty" Jeffers

Shetland Sheepdog Club of Northern California - Shetland Sheepdog Only Trial

 

 

SAT

 

Vicki Chalk & Booter (Sheltie)

 

3rd Place Started A Ducks

 

 

 

 

SUN

 

Reserve High In Trial

 

Vicki Chalk & Merlin (Sheltie)

 

 

 

Vicki Chalk & Merlin (Sheltie)

 

2nd Place Advanced A Sheep (HXAs Title)

 

 

 

Vicki Chalk & Booter (Sheltie)

 

2nd Place Started A Ducks

 

  ASCA Olympia, WA  May 30, 31,  & June 1, 2008
JUDGES: Ken Silveira, Boyce Baker, Sharon Simmons

Australian Shepherd Club of Washington – Olympia Dog Days

 

 

SAT

 

High Scoring Ducks

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

High Scoring Australian Shepherd

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

 

 

Peter Brush & Ruffy (Mix)

 

1st Place Started Sheep

 

 

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

1st Place Advanced Ducks

Peter Brush & Ruffy (Mix)

 

3rd Place Started Ducks

 

 

 

 

SUN

 

High Scoring Ducks

 

Becky Giddings & Beckham (Rott)

High Scoring Other Breed

 

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

 

 

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

2nd Place Open Sheep (OTDs Title)

 

 

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

4th Place Advanced Ducks

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

1st Place Open Ducks (OTDd Title)

 

AHBA Olympia, WA  June 6, 7, & 8, 2008
JUDGES: Elsie Rhodes, Annette Hoffmann, Chris Soderstrom

Fido’s Farm – Ranch Large Flock Sheep Trial

 

 

FRI

 

Annette Hoffmann & Indi (Aussie)

 

Qualified Advanced Sheep (Non-Competitive) –

 

 

Ranch Large Flock Course (RLF III-s Title)

Annette Hoffmann & Joule (BC)

 

Qualified Advanced Sheep (Non-Competitive) –

 

 

Ranch Large Flock Course (RLF III-s Title)

 

 

 

 

SAT

 

Elizabeth Schaab & Emrys (Bouv)

 

Qualified Advanced Sheep – Ranch Large Flock Course

Ron Fischer & Paige (Aussie)

 

1st Place Started Sheep – Ranch Large Flock Course

(Paige’s owners: Helen & David Woracek)

 

 

Deb Thomas & Claire (Beardie)

 

Qualified Started Sheep – Ranch Large Flock Course

 

 

 

 

SUN

 

Elizabeth Schaab & Emrys (Bouv)

 

Qualified Advanced Sheep – Ranch Large Flock Course

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

1st Place Intermediate Sheep – Ranch Large Flock Course

Deb Thomas & Claire (Beardie)

 

4th Place Started Sheep – Ranch Large Flock Course (RLF I-s Title)

Ron Fischer & Paige (Aussie)

  Qualified Started Sheep – Ranch Large Flock Course

(Paige’s owners: Helen & David Woracek)

  (RLF I-s Title)

 

AKC Battle Ground, WA  June 21 & 22, 2008
JUDGES: Peggy McKee-Taylor, K. Richard Trojanoski

German Shepherd Dog Club of Washington State

 

 

SAT

 

High In Trial

 

Mike McGillivray & Patty (Aussie)

 

 

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

1st Place Advanced A Sheep

Mike McGillivray & Patty (Aussie)

 

1st Place Started A Sheep

Linda Rolf & Jordan (BSD)

 

5th Place Started A Sheep

Amanda Hackbarth & Greta (GSD)

 

Qualified Started A Sheep (HSAs Title)

 

 

 

Clare Lovett & Trace (Sheltie)

 

1st Place Advanced A Ducks

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

2nd Place Advanced A Ducks

 

 

 

 

SUN

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

1st Place Advanced A Sheep

 

ASCA Graham, WA July 4, 5, &  6, 2008
JUDGES: Ken Lyle, Maxine Schvaneveldt, Ken Silveira

Australian Shepherd Club of Washington – Summer Spectacular

 

High Combined Started Australian Shepherd

 

Pete Carlson & Eragon (Aussie)

Most Promising Started Australian Shepherd

 

Becky Giddings & Emma (Aussie)

 

 

(Emma’s owner: Ken Harris)

Most Promising Started Other Breed

 

Linda Leeman & Rusty (ACD)

 

 

 

 

FRI

 

High Scoring Ducks

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

High Scoring Australian Shepherd

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

 

 

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

2nd Place Advanced Sheep

Joe Kapelos & Althea (Cardigan)

 

1st Place Open Sheep

(Althea’s owner: Theresa Calter)

 

 

David Woracek  & Rocket (Aussie)

 

3rd Place Open Sheep

Becky Giddings & Emma (Aussie)

 

2nd Place Started Sheep

(Emma’s owner: Ken Harris)

 

 

 

 

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

1st Place Advanced Ducks

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

2nd Place Advanced Ducks

Joe Kapelos & Althea (Cardigan)

 

3rd Place Open Ducks

(Althea’s owner: Theresa Calter)

 

 

David Woracek & Rocket (Aussie)

 

4th Place Open Ducks

Linda Leeman & Rusty (ACD)

 

1st Place Started Ducks

Lisa Charaba & Nan (BC)

 

2nd Place Started Ducks

Nancy Corbett & Cooper (Aussie)

 

4th Place Started Ducks (STDd Title)

 

 

 

Pete Carlson & Eragon (Aussie)

 

3rd Place Started Cattle

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

4th Place Started Cattle

 

 

 

 

SAT

 

High Scoring Ducks

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

High Scoring Cattle

 

Annette Hoffmann & Joule (BC)

High Scoring Other Breed

 

Annette Hoffmann & Joule (BC)

 

 

 

Annette Hoffmann & Joule (BC)

 

2nd Place Advanced Sheep

Linda Rolf & Ozzie (BSD)

 

1st Place Open Sheep

Joe Kapelos & Althea (Cardigan)

 

3rd Place Open Sheep (OTDs Title)

(Althea’s owner: Theresa Calter)

 

 

Becky Giddings & Emma (Aussie)

 

1st Place Started Sheep (STDs Title)

(Emma’s owner: Ken Harris)

 

 

Linda Leeman & Rusty (ACD)

 

2nd Place Started Sheep

Teresa Bracy & Riley (Aussie)

 

3rd Place Started Sheep (STDs Title)

Becky Giddings & Breve (Rott)

 

4th Place Started Sheep

Peter Brush & Ruffy (Mix)

 

Qualified Started Sheep (STDs Title)

Mike McGillivray & Patty (Aussie)

 

Qualified Started Sheep

Linda Rolf & Jordan (BSD)

 

Qualified Started Sheep

 

 

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

1st Place Advanced Ducks

David Woracek & Rocket (Aussie)

 

1st Place Open Ducks (OTDd Title)

Joe Kapelos & Althea (Cardigan)

 

3rd Place Open Ducks

(Althea’s owner: Theresa Calter)

 

 

Linda Leeman & Rusty (ACD)

 

1st Place Started Ducks (STDd Title)

Becky Giddings & Emma (Aussie)

 

2nd Place Started Ducks

(Emma’s owner: Ken Harris)

 

 

Lisa Charaba & Nan (BC)

 

3rd Place Started Ducks (STDd Title)

Kathy Bruns & Isis (Rott)

 

4th Place Started Ducks

Pete Carlson & Eragon (Aussie)

 

Qualified Started Ducks

 

 

 

Annette Hoffmann & Joule (BC)

 

1st Place Open Cattle

Linda Leeman & Rusty (ACD)

 

1st Place Started Cattle

 

 

 

 

SUN

 

High Scoring Ducks

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

 

 

Annette Hoffmann & Joule (BC)

 

2nd Place Advanced Sheep

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

4th Place Advanced Sheep (ATDs Title)

Joe Kapelos & Althea (Cardigan)

 

Qualified Advanced Sheep

(Althea’s owner: Theresa Calter)

 

 

Becky Giddings & Emma (Aussie)

 

1st Place Open Sheep

(Emma’s owner: Ken Harris)

 

 

Linda Rolf & Ozzie (BSD)

 

3rd Place Open Sheep (OTDs Title)

Linda Leeman & Rusty (ACD)

 

2nd Place Started Sheep (STDs Title)

Karen Sheppard & Shane (Terv)

 

3rd Place Started Sheep

Linda Rolf & Jordan (BSD)

 

4th Place Started Sheep (STDs Title)

Pete Carlson & Eragon (Aussie)

 

Qualified Started Sheep

Julie Moorer & Doc (Catahoula)

 

Qualified Started Sheep

 

 

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

1st Place Advanced Ducks

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

2nd Place Advanced Ducks

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

4th Place Advanced Ducks

Linda Leeman & Rusty (ACD)

 

2nd Place Open Ducks

Lisa Charaba & Nan (BC)

 

3rd Place Open Ducks

Pete Carlson & Eragon (Aussie)

 

3rd Place Started Ducks (STDd Title)

Teresa Bracy & Riley (Aussie)

 

4th Place Started Ducks

Kathy Bruns & Isis (Rott)

 

Qualified Started Ducks (STDd Title)

Becky Giddings & Emma (Aussie)

 

Qualified Started Ducks (STDd Title)

(Emma’s owner: Ken Harris)

 

 

 

 

 

Annette Hoffmann & Joule (BC)

 

2nd Place Open Cattle (OTDc Title)

Linda Leeman & Rusty (ACD)

 

2nd Place Started Cattle

 

AKC Battle Ground, WA  July 26 & 27, 2008
JUDGES: Judy Vanderford, Carol Wolfram

German Shepherd Dog Club of Oregon

  

 

SAT

 

Reserve High In Trial

 

Karen Sheppard & Shane (Terv)

 

 

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

2nd Place Advanced A Sheep

Annette Hoffmann & Indi (Aussie)

 

4th Place Advanced A Sheep

Karen Sheppard & Shane (Terv)

 

2nd Place Started A Sheep

Annette Hoffmann & Indi (Aussie)

 

1st Place Advanced A Ducks

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

2nd Place Advanced A Ducks

 

SUN

 

Reserve High In Trial

 

Karen Sheppard & Shane (Terv)

Karen Sheppard & Shane (Terv)

 

2nd Place Started A Sheep

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

2nd Place Advanced A Ducks (HXAd Title)

 

AKC Langley, WA  August 2 & 3, 2008
JUDGES: George "Rusty" Jeffers, Linda Bell, Ron Fischer

Cascade Australian Cattle Dog Club

 

 

SAT

 

High In Trial

 

Annette Hoffmann & Indi (Aussie)

Reserve High In Trial

  Karen Sheppard & Shane (Terv)

Annette Hoffmann & Indi (Aussie)

  1st Place Advanced A Sheep

Linda Rolf & Ozzie (BSD)

  4th Place Advanced A Sheep

Deb Thomas & Tess (Beardie)

  Qualified Intermediate A Sheep

Karen Sheppard & Shane (Terv)

  1st Place Started A Sheep (HSAs Title)

Annette Hoffmann & Indi (Aussie)

  1st Place Advanced A Ducks

Karen Sheppard & Dash (Terv)

  2nd Place Advanced A Ducks

Deb Thomas & Claire (Beardie)

  4th Place Advanced A Ducks
 

SUN

 

Linda Rolf & Ozzie (BSD)

  Qualified Advanced A Sheep

Becky Giddings & Beckham (Rott)

  1st Place Intermediate A Sheep (HIAs Title)

Karen Sheppard & Shane (Terv)

  2nd Place Started A Sheep

Ruth Smith & Owen (PWCorgi)

  Qualified Started A Sheep

Becky Giddings & Beckham (Rott)

  4th Place Advanced A Ducks

AKC Battleground, WA  August 22, 23 & 24, 2008
JUDGES: Dana Mackenzie, Dave Vicklund, Catherine Modica

 All Breed Herding Club of Western Washington

 

FRI

 

High Scoring Bearded Collie

 

Deb Thomas & Tess (Beardie)

High Scoring Border Collie

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

Connie Gohl & TJ (Aussie)

 

Qualified Pre-Trial Test Sheep

Lisa Charaba & Lad (BC) 

 

3rd Place Advanced A Sheep

Annette Hoffmann & Indi (Aussie)

 

4th Place Advanced A Sheep

Annette Hoffmann & Indi (Aussie)

 

2nd Place Advanced A Ducks

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

3rd Place Advanced A Ducks

Deb Thomas & Claire (Beardie)

 

4th Place Advanced A Ducks (HXAd Title)

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

Qualified Advanced A Ducks

Joe Kapelos & Skye (Beardie)

 

Qualified Advanced A Ducks

(Skye;s owners: Connie & Vaughn Hoffman)

 

 

David Woracek & Rocket (Aussie)

 

1st Place Started A Ducks (HSAd Title)

Deb Thomas & Tess (Beardie)

 

1st Place Started B Ducks (HSBd Title)

 

SAT 

 

High Scoring Bearded Collie

 

Joe Kapelos & Skye (Beardie)

   

(Skye’s owners: Connie & Vaughn Hoffman)

High Scoring Border Collie

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

High Scoring Rottweiler

 

Becky Giddings & Beckham (Rott)

High Scoring Shetland Sheepdog

 

Clare Lovett & Trace (Sheltie)

Connie Gohl & TJ (Aussie)

 

Qualified Pre-Trial Test Sheep (PT Title)

Joe Kapelos & Skye (Beardie)

 

3rd Place Advanced A Sheep

(Skye’s owners: Connie & Vaughn Hoffman)

 

 

Bob Butterfield & Raider (GSD)

 

5th Place Advanced A Sheep

Joe Kapelos & Skye (Beardie)

 

2nd Place Advanced A Ducks

(Skye’s owners: Connie & Vaughn Hoffman)

 

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

3rd Place Advanced A Ducks

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

4th Place Advanced A Ducks (HXAd Title)

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

Qualified Advanced A Ducks

Annette Hoffmann & Indi (Aussie)

 

Qualified Advanced A Ducks

Clare Lovett & Trace (Sheltie)

 

Qualified Advanced A Ducks

David Woracek & Rocket (Aussie)

 

1st Place Started A Ducks

Vicki Chalk & Booter (Sheltie)

 

3rd Place Started A Ducks (HSAd Title)

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

2nd Place Started B Ducks

 

SUN

 

High Scoring Rottweiler

 

Becky Giddings & Beckham (Rott)

Connie Gohl & TJ (Aussie)

 

Qualified Pre-Trial Test Sheep

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

2nd Place Advanced A Ducks

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

1st Place Started B Ducks

AKC Spokane, WA  August 30, 31, & September 1, 2008
JUDGES: Steve Waltenburg, Ron Fischer, Janie Nafsinger

 Spokane Dog Training Club & Inland Empire Collie Club

 

SAT

 

Reserve High In Trial

 

Clare Lovett & Trace (Sheltie)

High Scoring Shetland Sheepdog on Ducks

 

Clare Lovett & Trace (Sheltie)

Vicki Chalk & Merlin (Sheltie)

 

1st Place Advanced A Sheep

Clare Lovett & Trace (Sheltie)

 

4th Place Advanced A Sheep

Linda Rolf & Ozzie (BSD)

 

Qualified Advanced A Sheep

Clare Lovett & Trace (Sheltie)

 

1st Place Advanced A Ducks

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

Qualified Advanced A Ducks

 

SUN

 

High In Trial

 

Becky Giddings & Beckham (Rott)

High Scoring Continental Breed

 

Becky Giddings & Beckham (Rott)

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

2nd Place Advanced A Sheep

Ruth Smith & Owen (PWC)

 

1st Place Started A Sheep

 

 

 

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

1st Place Advanced A Ducks

Clare Lovett & Trace (Sheltie)

 

4th Place Advanced A Ducks

 

MON

 

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

4th Place Advanced A Sheep

Vicki Chalk & Merlin (Sheltie)

 

5th Place Advanced A Sheep

Linda Rolf & Ozzie (BSD)

 

Qualified Advanced A Sheep

Ruth Smith & Owen (PWC)

 

2nd Place Started A Sheep

Clare Lovett & Trace (Sheltie)

 

4th Place Advanced A Ducks

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

Qualified Advanced A Ducks

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

Qualified Advanced A Ducks

 

ASCA Spokane, WA  August 30, 31, & September 1, 2008
JUDGES: James Bergert, Brad Warren

 Blacksheep Australian Shepherd Club

 

SAT-PM

 

High In Trial

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

1st Place Advanced Ducks

 

SUN-AM 

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

4th Place Advanced Ducks

 

SUN-PM 

 

High In Trial

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

1st Place Advanced Ducks

 

MON

 

High Scoring Ducks

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

1st Place Advanced Ducks

 

 ASCA Lakebay, WA  September 13 &14, 2008
JUDGES: Maarten Walter, Wally Butler

 Australian Shepherd Club of Washington

High Scoring Combined Other Breed for Weekend

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

SAT-AM

 

High Scoring Sheep

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

High Scoring Ducks

 

Lisa Charaba & Nan (BC)

High Scoring Other Breed

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

1st Place Advanced Sheep

Pete Carlson & Eragon (Aussie)

 

3rd Place Started Sheep (STDs Title)

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

2nd Place Advanced Ducks

Lisa Charaba & Nan (BC)

 

1st Place Open Ducks (OTDd Title)

 

SAT-PM 

 

High Scoring Sheep

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

High Scoring Ducks

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

High Scoring Australian Shepherd

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

High Scoring Other Breed

 

Lisa Charaba & Lad (BC)                                      

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

1st Place Advanced Sheep

Pete Carlson & Eragon (Aussie)

 

2nd Place Started Sheep

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

1st Place Advanced Ducks

Lisa Charaba & Nan (BC)

 

1st Place Open Ducks

 

SUN-AM 

 

High Scoring Ducks

 

Connie Gohl & BB

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

1st Place Advanced Ducks

 

SUN-PM

 

High Scoring Other Breed

 

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

 

 

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

2nd Place Advanced Sheep

 

 

 

Connie Gohl & BB (Aussie)

 

2nd Place Advanced Ducks

AKC Olympia, WA  October 4 & 5, 2008
JUDGES: Janna Duncan, Deborah Pollard

Willamette Valley Herding Club

 

High Scoring Advanced

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

High Scoring ILP/PAL

 

Ron Fischer & Paige (Aussie)

 

 

(Paige’s owners: Helen & David Woracek)

 

SAT

 

Herding Champion (HC) Title

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

Herding Champion (HC) Title

 

Annette Hoffmann & Indi (Aussie)

     

                                                                            High In Trial Sheep

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

Reserve High In Trial Sheep

 

Ron Fischer & Paige (Aussie)

   

(Paige’s owners: Helen & David Woracek)

High In Trial Ducks/Cattle

 

Lisa Charaba & Lad (BC)

Reserve High In Trial Ducks/Cattle

 

Annette Hoffmann & Indi (Aussie)

     

Theresa Calter & Marshall (Cardigan)

 

Qualified Pre-Trial Test Sheep

Becky Giddings & Bradaigh (Rott)

 

Qualified Pre-Trial Test Sheep

(Bradaigh’s owner: Ellen Calnan)

   

Nancy Murphy & Ceasar (Bouv)

 

Qualified Pre-Trial Test Sheep

Suzanne Reynolds & Dashboard (BC)

 

Qualified Pre-Trial Test Sheep

     

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

1st Place Advanced A Sheep

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

Qualified Advanced A Sheep (HXAs Title)

Joe Kapelos & Skye (Beardie)

 

Qualified Advanced A Sheep

(Skye’s owners: Connie & Vaughn Hoffman)

   

Clare Lovett & Trace (Sheltie)

 

Qualified Advanced A Sheep

Linda Rolf & Ozzie (BSD)

 

Qualified Advanced A Sheep

Sheila Retherford & Oso (Terv

 

1st Place Intermediate A Sheep

Ron Fischer & Paige (Aussie)

 

1st Place Started A Sheep

(Paige’s owners: Helen & David Woracek)

   

Mike McGillivray & Patty (Aussie)

 

4th Place Started A Sheep (HSAs Title)

Skip Hertz & Firecracker (Rott)

 

Qualified Started A Sheep

Ruth Smith & Owen (PWCorgi)

 

Qualified Started A Sheep (HSAs Title)

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

1st Place Advanced A Ducks

Annette Hoffmann & Indi  (Aussie)

 

2nd Place Advanced A Ducks

 

SUN

 

High In Trial Sheep

 

Ron Fischer & Paige (Aussie)

 

 

(Paige’s owners: Helen & David Woracek)

 

 

 

Theresa Calter & Marshall (Cardigan)

 

Qualified Pre-Trial Test Sheep (PT Title) click here for picture

Becky Giddings & Bradaigh (Rott)

 

Qualified Pre-Trial Test Sheep (PT Title)

(Bradaigh’s owner: Ellen Calnan)

   

Suzanne Reynolds & Dashboard (BC)

 

Qualified Pre-Trial Test Sheep (PT Title)  click here for picture

     

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

1st Place Advanced A Sheep

Linda Rolf & Ozzie (BSD)

 

2nd Place Advanced A Sheep

Joe Kapelos & Skye (Beardie)

 

Qualified Advanced A Sheep

(Skye’s owners: Connie & Vaughn Hoffman)

   

Karen Sheppard & Dash (Terv)

 

Qualified Advanced A Sheep (exhibition only)

Karen Sheppard & Shane (Terv)

 

Qualified Intermediate A Sheep (exhibition only)

Ron Fischer & Paige (Aussie)

 

1st Place Started A Sheep

(Paiger’s owners: Helen & David Woracek)

   

Becky Giddings & Emma (Aussie)

 

4th Place Started A Sheep

(Emma’s owner: Ken Harris)

   

Mike McGillivray & Patty (Aussie)

 

Qualified Started A Sheep

     

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

2nd Place Advanced A Ducks

Becky Giddings & Beckham (Rott)

 

Qualified Advanced A Ducks

     

Karen Sheppard & Dash (Terv)

 

4th Place Started B Ducks

AHBA Winlock, WA  October 24 & 25, 2008
JUDGES: Mary Peaslee, Elsie Rhodes, Judy Garbarino, Barbara Davenport

Halloween Goblins & Ghouls – Ranch and Trial Courses

 

SAT 

 
     

Reserve High In Trial

 

Annette Hoffmann & Joule (BC)

Annette Hoffmann & Joule (BC)

 

1st Place Advanced Sheep – Ranch Course

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

2nd Place Advanced Sheep – Ranch Course

Annette Hoffmann & Indi (Aussie)

 

Qualified Advanced Sheep – Ranch Course

Ron Fischer & Paige (Aussie)

 

3rd Place Started Sheep – Ranch Course (HRD I-s Title)

(Paige’s owners: Helen & David Woracek)

 

 

David Woracek & Rocket (Aussie)

 

Qualified Started Sheep – Ranch Course

Annette Hoffmann & Joule (BC)

 

2nd Place Advanced Ducks – Trial Course

     

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

1st Place Intermediate Geese – Trial Course

 

SUN

 

Annette Hoffmann & Indi (Aussie)

 

1st Place Advanced Sheep – Ranch Course

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

2nd Place Advanced Sheep – Ranch Course

Annette Hoffmann & Joule (BC)

 

3rd Place Advanced Sheep – Ranch Course

Karen Sheppard & Dash (Terv)

 

2nd Place Intermediate Sheep – Ranch Course (HRD II-s Title)

Ron Fischer & Paige (Aussie)

 

2nd Place Started Sheep – Ranch Course

(Paige’s owners: Helen & David Woracek)

 

 

 

 

 

Annette Hoffmann & Joule (BC)

 

Qualified Advanced Ducks – Trial Course

Lisa Charaba & Lad (BC)

 

1st Place Intermediate Geese – Trial Course (HTD II-ge Title)

 

AKC Vacaville, CA  October 24 & 25, 2008
JUDGES: Sue Haafe, Rochelle Stanford-Dias

Bearded Collie National Specialty

Herding Champion (HC) Title

 

Deb Thomas & Claire (Beardie)

High Combined (Sat. & Sun.)

 

Deb Thomas & Claire (Beardie)

High Scoring Dog – Sheep (Sat. & Sun.)

 

Joe Kapelos & Skye (Beardie)

(The Boone Memorial Trophy)

 

(Skye’s owners: Connie & Vaughn Hoffman)

SAT 

Reserve High In Trial Sheep

 

Deb Thomas & Claire (Beardie)

High in Trial Ducks

 

Deb Thomas & Claire (Beardie)

Deb Thomas & Claire (Beardie)

 

2nd Place Advanced A Sheep

Joe Kapelos & Skye (Beardie)

 

4th Place Advanced A Sheep

(Skye’s owners: Connie & Vaughn Hoffman)

 

 

Deb Thomas & Claire (Beardie)

 

1st Place Advanced A Ducks

 

SUN

 

High In Trial Sheep

 

Joe Kapelos & Skye (Beardie)

 

 

(Skye’s owners: Connie & Vaughn Hoffman)

High In Trial Ducks

 

Deb Thomas & Claire (Beardie)

Joe Kapelos & Skye (Beardie)

 

1st Place Advanced A Sheep

(Skye’s owners: Connie & Vaughn Hoffman)

 

 

Deb Thomas & Claire (Beardie)

 

2nd Place Advanced A Sheep

Deb Thomas & Claire (Beardie)

 

1st Place Advanced A Ducks

AHBA Wilton, CA  November 8 & 9, 2008
JUDGES: Linda Rorem, Deborah Lehr

French Course

 

 SAT

 
     

Vicki Chalk & Merlin (Sheltie)

 

Qualified Started Geese – Ranch Large Flock

 

SUN 

 

Vicki Chalk & Merlin (Sheltie)

 

Qualified Started Sheep – Ranch Large Flock (RLF I-s Title)

 

ASCA Las Vegas, NV  November 10 - 12, 2008
JUDGES: Maxine Schvaneveldt, Dana McKenzie

Australian Shepherd Club of America National Specialty

Connie Gohl & TJ (Aussie)

 

Qualified Started Sheep

Connie Gohl & BB  (Aussie)

 

Qualified Advanced Ducks

 

AHBA Winlock, WA  November 22 & 23, 2008
JUDGES: Mary Peaslee, Trudy Viklund, Elsie Rhodes, Barbara Davenport

Thanksgiving for Herding – Arena Courses

 

SAT 

 

 

High In Trial

 

Annette Hoffmann & Joule (BC)

 

 

 

Definition of Terms

AKC herding titles refer to the level--(S)tarted, (I)ntermediate or (X)Advanced, then the type of course--A, B, or C. The small letter is the type of stock (s)heep, (d)ucks, (c)attle.  For example: HICs is herding intermediate C course sheep.

AKC Amerian Kennel Club
ASCA Australian Shepherd Club of America
AHBA American Herding Breed Association
SD Trial Sheepdog Trial

 

HIT

RHIT

HC

WTCH

 

High in Trial

Reserve High in Trial

AKC Herding Champion

ASCA Working Trial Champion

HTCH AHBA Herding Trial Champion
   
ACD Australian Cattle Dog
Aussie Australian Shepherd
BC Border Collie
Beardie Bearded Collie
Bouv Bouvier des Flanders
BSD Belgian Sheepdog
Cardigan Cardigan Welsh Corgi
Catahoula Catahoula Leopard Dog
GSchn Giant Schnauzer
GSD German Shepherd Dog
OES Old English Sheepdog
PWCorgi Pembroke Welsh Corgi
Rott Rottweiler
Sheltie Shetland Sheepdog
Terv Belgian Terveren

 


Go back / Next page